12 kwietnia 2014 admin

Bytom na starych zdjęciach

Nie opuszcza mnie ostatnio czarno-biały nastrój. Nie wiem czy to wiosenna melancholia, czy to już Ten wiek. Wspominałem poprzednio, że na targu staroci przy Grzegórzeckiej w Krakowie można kupić wiele ciekawych rzeczy. Proszę bardzo, oto dowód – stare pocztówki przedstawiające dawny Bytom.

Zdjęcie poniżej, przedstawiające Plac Kościuszki w Bytomiu, jest już bardzo historyczne, choć pochodzi prawdopodobnie zaledwie z lat 60. XX w. Przepięknych kamienic, widocznych po prawej stronie zdjęcia już od dawna nie ma. Wyburzono tam cały ich kwartał. Później w ich miejsce powstał plac poprzecinany chodnikami i wątpliwej urody skwerami. Był bezsensownie wielki i prawie w ogóle niewykorzystany. Dzisiaj w tym miejscu stoi centrum handlowe Agora – nowoczesny pomnik konsumpcji i wygodnego stylu życia.

Plac Kościuszki pamiętam doskonale już z okresu znacznie późniejszego, bo ze swoich czasów licealnych. W kamienicy widocznej po lewej stronie, na pierwszym piętrze mieściła się knajpa – Hawana, o ile pamiętam. Spędziłem tam wiele godzin, także godzin lekcyjnych :)

Bytom na starych zdjęciach Bytom na starych pocztówkach Stare zdjęcia Bytom Bytom stare zdjęcia

Bytom na starych zdjęciach

Tagged: ,